Menu Zamknij

Nieustannie zmęczone oczy – jak sobie z nimi radzić?

Zmęczone oczy – współczesny problem

Miewamy bardzo różne problemy zdrowotne. Nigdy nie poprawiają one jakości naszego życia, dlatego w większości przypadków próbujemy się ich jak najszybciej pozbyć. Często jednak sami je wywołujemy i samodzielnie wpływamy na ich rozwój. Zmęczone oczy nigdy nie biorą się z niczego. Jeśli nam również one dokuczają i przez nie nie jesteśmy w stanie nawet cieszyć się swoim codziennym życiem, powinniśmy znaleźć dla nich rozwiązanie. Jest wiele takich metod, również zupełnie domowych i nieinwazyjnych sposobów, które pozwolą nam odzyskać pełen komfort.

Winny styl życia

Skoro czujemy, że nasze oczy są bezustannie zmęczone, prawdopodobnie prowadzimy pewien specyficzny styl życia. To on doprowadził nas właśnie do powstania tego schorzenia. Zapewne po prostu bezustannie korzystamy z komputerów, co nigdy nie może wpłynąć dobrze na nasz wzrok. Być może pracujemy w biurze, w którym nasz szef wymaga od nas tworzenia nowych plików komputerowych, a może wciąż się kształcimy, przez co regularnie zaglądamy do sieci w celu powiększania swojej wiedzy. Teoretycznie w takich sytuacjach nie możemy całkowicie zrezygnować z posługiwania się komputerem. To on wspomaga naszą pracę czy edukację. Nie musimy jednak w ogóle do niego zaglądać w wolnym czasie, a najprawdopodobniej tak właśnie postępujemy.

Gdy tylko wracamy do domu i chcemy odpocząć, od razu udajemy się do swojego stanowiska. Odpalamy sobie ulubione gry komputerowe, przeglądamy interesujące nas blogi, czytamy najnowsze informacje na różnych stronach internetowych, by na samym końcu skontaktować się ze znajomymi przy pomocy różnych komunikatorów. Praktycznie kilkanaście godzin dziennie spędzamy przed monitorem, dlatego nie dziwmy się później, że odczuwamy piasek pod powiekami. Jeśli chcemy się go raz na zawsze pozbyć, musimy przynajmniej postarać się zmienić swój cały styl życia, wprowadzając do niego kilka drobnych zmian.

Jak walczyć ze zmęczeniem oczu?

Zanim więc odwiedzimy specjalistyczny gabinet lekarski i zdecydujemy się na poważniejszy zabieg bądź zainwestujemy w dosyć drogie leki na receptę, spróbujmy samodzielnie poradzić sobie ze swoim problemem. Jeśli póki co nie ma on zaawansowanego stadium, powinniśmy go bez problemu rozwiązać. W tym celu starajmy się przede wszystkim jak najbardziej ograniczać czas spędzany przed komputerem. Gdy tylko możemy, po prostu go wyłączajmy, aby nas nie kusił. W trakcie pracy lub nauki, gdy musimy mimo wszystko przeglądać Internet bądź posługiwać się programami komputerowymi, starajmy robić sobie krótkie przerwy. Po godzinie odejdźmy od swojego stanowiska, wyciągnijmy się i rozluźnijmy oczy, patrząc w dal bądź po prostu je zamykając.

Uważajmy także na telewizor, bo może on działać na nasz wzrok równie niekorzystnie co komputer. Gdy już zmiany zostaną wcielone w życie, możemy jeszcze spróbować wspomóc się pewnymi substancjami medycznymi. Udajmy się po nie do apteki i opowiedzmy farmaceucie bądź farmaceutce o swoich problemach. Oni zaproponują nam wtedy przynajmniej kilka specjalnych żelów chłodzących, dzięki którym można zminimalizować przykre i bolesne objawy CVS – syndromu widzenia komputerowego. Oczywiście z leków musimy korzystać regularnie, aby efekty były długotrwałe. Nie zapominajmy o tym, a być może uda nam się uniknąć odwiedzin u okulisty.

Podsumowanie

W niektórych przypadkach ta z pozoru niewinna dolegliwość może się jednak przekształcić w coś znacznie poważniejszego. Jeśli jednak nawet ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem nie dało nam żadnych rezultatów, nie bójmy się poprosić o pomoc wykwalifikowanego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *